Premium Golf - Virtuální tee time - Japonsko
Neděle, 24.06. 2018 
A+ R A-
Cialis Pharmacy

Virtuální tee time - Japonsko

JaponskoŽe Japonci mají rádi golf, se samozřejmě všeobecně ví, ale že by až tak? Můj japonský kamarád Hikaru hned první otázkou odhalil, že taky patřím k těm, kteří si myslí, že vědí, a přitom nic nevědí…

 

Hikaru: „Leoš, kolik si myslíš, že máme v Japonsku hřišť?“ 
Já: „..pár stovek?“ 
Hikaru: „…asi 2500 hřišť a 12 milionů golfistů!“ 
Hm, já na to: „… a kolik si myslíš, že máme v České republice my golfistů?“ 
Hikaru: „200 000? Ale ještě jsem žádného českého golfistu u nás nepotkal…“

Hikaru naštěstí taky nevěděl, ani kolik má ČR obyvatel, myslel si, že jsme ještě menší a že jsou nás tak dva miliony. Je přece normální, že v každém kulturním národě hraje golf každý desátý člověk! Kdybychom totiž milovali golf stejně jako Japonci, měli bychom neuvěřitelný jeden milion hráčů! Japonsko je pětkrát větší než my, má 13krát více obyvatel a hraje tu golf 20krát více lidí než u nás, samozřejmě v přepočtu na počet obyvatel.

Eskalátory na hřišti?
Mimochodem je tu také asi sedm procent všech golfových hřišť světa, přičemž drivingů a cvičných areálů je nepočítaně, odpaliště jsou mnohapatrová a často se odpaluje – „hraje“ na cíl – target greeny, podobně jako u nás hrajeme šipky (míčky mají chipy, aby se vědělo, kdo a kam zahrál). A na hřištích jsou větší buginy – pro celý flight, pětimístné, řídí je caddy anebo caddy tlačí vozík, ale všechny čtyři bagy veze hezky najednou. A na některých hřištích je po devíti jamkách povinná pauza na oběd. Někde jsou na kopcovitých hřištích k dispozici eskalátory a jiná hřiště jsou zase nekřesťansky drahá. Ale golfová pravidla jsou tu stejná, a pokud je ctíte a dodržujete, což je pro japonské hráče naprostá samozřejmost, budete se tu cítit dobře, protože Japonci golf opravdu milují. Takhle se řekne a píše japonsky golf – ゴルフ. (Z překladače to zní nějak jako „ko-ri-zi“.)

Můj kamarád, pan Hikaru Yakushiji, je ředitelem Golfové PR & marketingové společnosti NibLinks v Tokiu; je japonským reprezentantem v IAGTO a má bohaté zkušenosti coby golfový tour-operátor. Vyzná se tedy v golfové touristice i v médiích a je vždycky zajímavé si s ním popovídat.

Z onsen do ryokanu
Jaká hřiště by nám Hikaru pro první zkušenost v Japonsku doporučil? „Myslím, že byste měli začít hrát na hřišti, ze kterého je výhled na horu FUJI. Na sever od Fuji je oblast Kawaguchiko, která je známá termálními prameny.“ Japonské „onsen“ jsou termální veřejné koupele, něco, co se nikde jinde ve světě nevidí. A když se k tomu přidá originální japonská gastronomie, nebude to mít chybu. „Doporučuji hřiště Fuji Classic, které projektoval Desmond Muirhead, legenda mezi golfovými architekty. Několik let taky spolupracoval s Jackem Nicklausem a vytvořili mnoho zajímavých hřišť.“

„…a je dobré zahrát si tak na třech čtyřech hřištích v Kawaguchiku a strávit tam pár dnů,“ je přesvědčen pan Hikaru. Pochopitelně se musíte ubytovat v ryokanu – tradiční japonský hostinec, který se hodně liší od hotelů evropského stylu. Pro první zkušenosti s golfem v Japonsku prý ideální. „Když budete mít štěstí nebo spíš dobré informace, můžete najít ryokan i za 40 USD za noc. Green fee stojí obvykle mezi 80–130 USD. To by šlo, ne? Tak hezkou hru v Japonsku.“

Desmond Muirhead o japonském golfu:
„Tradice, kultura, zdvořilost a rituál. To není, jak jsme si zvykli, přezout si boty na parkovišti, úprkem na první odpaliště a může se vyrazit. Žádné žvýkání párku v rohlíku během hry a pískání na dívky s košíky s pivem.“

Každému podle jeho gusta
Tak máme hezké pozvání od přítele Hikaru; nabídka je to lákavá a můžete se rozhodnout, jestli se chcete do Japonska vypravit raději s cestovkou, která všechno zajistí, připraví a domluví, nebo zda jste trochu dobrodruhy a chcete vše poznávat po svém. Začneme pátrat na síti. S hřišti to není problém, veškeré informace jsou snadno dostupné, hřiště jsou uspořádána podle prefektur, pečlivě roztříděna, a protože Japonci milují čísla, jsou hřiště klasifikována specifickým ratingem, který vytvářejí hráči sami. A tak si můžete vybrat podle jejich hodnocení anebo si rovnou najít své hřiště mezi 100 nejlevnějšími, nejdražšími, nejtěžšími anebo nejsnadnějšími. To všechno na webu Golf in Japan najdete.

Ovšem informace o ceně green fee se na webu trochu překvapivě od Hikarových liší. Je tu všech 2349 hřišť, nejlevnějších 18 jamek je Aix Sapporo Tsukigata G.C., prefektura Hokkaidó, za 525 Kč; nejdražší je třeba Taiheiyo Club Gotemba Course, prefektura Shizuoka, za 8600 Kč. Pro snadnější přepočet: 100 jenů je asi 21 Kč.

A když pak kouknete na stránky některých hřišť, zcela jistě podlehnete kouzlu webovek Japonsko on-line a začnete surfovat jak za starých časů, když internet byl ještě mladý. A je to dobrodružství, protože jistá komunikační bariéra tu přece jen občas je. Ne všechna hřiště totiž mají stránky v angličtině, ne všechno přečtete a ne všechno překladač přeloží tak, abyste pochopili, o co jde: „Fujikura běh Bucks hřídel, mohu kdykoli zkušební bít!“

Ale je to bezvadná zábava!
指定されたページは存在しません。 または現在利用できません。
アドレス(URL)の確認をお願いします。
(Zadaná stránka neexistuje. Nebo není v současné době k dispozici. Potvrďte adresu URL.)

Fenomén jménem Fuji
Pokusil jsem se proklikat k něčemu mimořádnému a nevídanému, ale to je v Japonsku snad všechno. Na co jsem narazil, bylo zajímavé a unikátní a bylo toho tolik, že jsem si nakonec nedokázal vybrat. Úžasná, nádherná, rozmanitá země! A tak jsem se po několika hodinách samostatného poznávání Japonska vrátil do doporučené oblasti na sever od Fuji, protože to je blízko Tokia a je to oblast skutečně mimořádná. V prefektuře Yamanashi je 41 hřišť – z toho šest jich má v názvu FUJI, takže je z čeho vybírat. Hora Fuji je v Japonsku fenoménem a říká se, že správný Japonec nemůže umřít, dokud nevystoupá na její vrchol. A celá oblast okolí hory je turisticky velice atraktivní.

Vystoupat na Fuji a zemřít

Na ostrově Honšú se západně od Tokia zvedá nejvyšší japonská hora FUJI (Fudži), někdy též Fudžisan, vysoká 3776 metrů.
Fuji je již neaktivní sopka, ale vedou se debaty a vytvářejí prognózy o tom, kdy a jestli vůbec se může Fuji probudit. Pro Japonce je cesta na samý vrchol Fuji srdeční záležitostí. Pokládají to za svou kulturní a národní tradici.
Horní svahy jsou pokryty sopečným popelem a kráter má šířku asi 700 metrů. V nejteplejším měsíci, tedy v srpnu, se na zasněženém vrcholu pohybují teploty kolem 6 °C. Pokud chcete zdolat vrchol, doporučuje se krém na opalování, klobouk, teplý svetr, větrovka, kvalitní turistická obuv, baterka a dostatečná zásoba pitné vody.
V dřívějších dobách byla Fudžisan posvátnou horou a směli ji navštěvovat jen kněží a poutníci – vyznavači šintoismu a buddhismu. Byla dokonce absolutně zapovězena ženám; ty dostaly povolení na ni vystoupat teprve v roce 1872.

Bezpečně, leč draho
Pokud se do Japonska vypravíte poprvé, informace na webu ministerstva zahraničních věcí (www.mzv.cz), se mohou hodit, ale nejsou nutné, nic nepříjemného ani odstrašujícího na stránkách není. Spíš najdete další zajímavosti. V češtině je také najdete na skvělém webu www.japonet.cz.

MZV: Japonsko je vyspělá kulturní země a po všech stránkách bezpečná. Služby jsou na vysoké úrovni, avšak velmi drahé. Pouliční kriminalita neexistuje, v obchodech se nekrade. Lidé se k sobě chovají neobyčejně slušně, násilí není běžné. Určitou překážku tvoří jazyková bariéra, neboť jen velmi malý počet Japonců hovoří anglicky či jiným světovým jazykem.
Na ulicích se jezdí vlevo, umístění světelných dopravních signálů bývá až za křižovatkou. Cyklisté mohou jezdit i po chodnících, předpokladem je však ohleduplnost k chodcům. Chodec má absolutní přednost.

Kdyby to nebylo tak daleko, vyrazil bych bez váhání do Japonska na golf. Ovšem kdyby to nebylo tak daleko, tak by to nebylo tak odlišné. Jak říkají buddhisté: čím větší klad, tím větší zápor. Je to daleko, ale asi to bude stát za tu námahu – tak šťastnou cestu, pokud se rozhodnete!

Japonsko01.jpg Japonsko02.jpg Japonsko03.jpg Japonsko04.jpg Japonsko05.jpg Japonsko06.jpg Japonsko07.jpg Japonsko08.jpg Japonsko09.jpg Japonsko10.jpg

Doporučené weby:
www.golf-in-japan.com
www.jnto.go.jp (japonská centrála cest. ruchu)
www.japan-guide.com (průvodce po zemi)
www.japonet.cz (výborný web o zemi v češtině)
www.mzv.cz (Ministerstvo zahraničních věcí ČR)

napsal Leoš Kopecký (ARTIS 3000), foto Japan Photo Library

Sdílet

Partneři 

                             
logo premiersportszlonin   Golfový klub Líšnice    horehledy    slapy     ceska lipa    

logo golfgear     Golf Club Mstětice     Greensgate Golf & Leisure Resort.     logo happygolf     logo lobbytour     logo relmost

Cialis Pharmacy