Premium Golf - Jambo Kenya!
Neděle, 24.06. 2018 
A+ R A-
Cialis Pharmacy

Jambo Kenya!

KenaZapomeňte na ebolu a nenechte se vystrašit statistikami kriminality, v Keni vás nečeká větší nebezpečí než kdekoli v Evropě či v jiném, tzv. civilizovaném místě na světě.
Pojďme si představit tuto úžasnou zemi trochu jinak, než nám je prezentována nejčastěji. 
Tedy nejen jako ráj safari a bělostných oceánských pláží – což jistojistě platí nadále –, ale také jako destinaci golfovou. Ne JEN golfovou, ale TAKÉ golfovou. O tom se zatím příliš nemluví, což je škoda. Golfová historie je tu podobně dlouhá a bohatá jako ta naše. Jambo Kenya. Vítejte v Keni!

Hakuna Matata. První důležitá slova, která vám nejspíš řekne celník na nairobském letišti při vyřizování víza poté, co si vystojíte únavnou frontu. Svahilská obdoba anglického take it easy je pro Keňany víc než typická a budete jak na samotný výraz, tak i na následky jeho významu narážet prakticky neustále. Zejména v dobrém. Keňané jsou pozitivní, nekonfliktní, vstřícní a bezstarostní. Minimálně ve srovnání s pragmatickými a neustále trochu vystresovanými Evropany je to velká úleva.

Keňa v číslech
Vznik Keňské republiky: 1963 (do té doby byla země kolonií Velké Británie)
Rozloha: 582 646 km2 (z toho 2,3 % vodních ploch)
Nejvyšší bod: Mount Kenya, 5199 m. m.
Časové pásmo: +2 hodiny proti ČR
Počet obyvatel: 36 913 721 (ale to berme s rezervou, sčítání lidu ve slumech je trochu obtížné)
Jazyky: úřední angličtina (zaplaťpánbůh), svahilština, dále arabština a kmenové jazyky
Náboženství: protestanti 48 %, katolíci 23 %, muslimové 11 %, animisté 10 %
Měna: keňský šilink (KES), aktuálně (březen 2015) cca 27 Kč za 100 KES

Mzungu jsou v bezpečí
Nebudeme uhýbat pohledy před realitou. Statisticky vzato je Nairobi považováno za třetí nejvíce nebezpečné město na světě (za jihoafrickým Johannesburgem a nigerijským Lagosem). Nic naplat, propast mezi lidmi žijícími na pokraji bídy (slum Kibery na jihozápadě Nairobi je údajně největší na africkém kontinentu) a bohatou smetánkou je tu hluboká a široká. Podhoubí pro kriminalitu jak z partesu. Každý bohatší Keňan má svého askari („sekuriťáka“), který mu hlídá dům, služku, někdy i řidiče a kuchaře. Ti přicházejí do práce většinou ze slumů a musí vystačit s platem několika tisícikorun v přepočtu. Pokušení, jak se na svém pánovi, který pobírá třicetinásobek vašeho platu, „přiživit“, musí být ohromné. Zvláště pak vezmeme-li v potaz, že zbraň tu má prakticky každý, kdo chce (mimochodem jsou tu hojně rozšířené malorážky České Zbrojovky Strakonice).

Kena07

Ale! Jednak vývoj posledních let napovídá tomu, že tu vzniká schopná a sebevědomá střední třída, která ony rozevřené nůžky sociálních rozdílů zužuje, a jednak jako turisté „nebatůžkaří“ stinné stránky bídy vůbec nepotkáte. Hotely, hřiště, supermarkety i všechna další veřejná místa, kam chodí zejména mzungu (běloši), jsou obehnána ostnatými dráty a ozbrojenými strážemi. Koneckonců má to přímou souvislost i s nekonečnými zácpami na silnicích Nairobi – bílí ani bohatí Keňané zkrátka pěšky nechodí. Paradoxně komplikace si můžete vytvořit snadno úplně sami, a to třeba jen nedodržením zákazu kouření na veřejnosti – tradují se zkazky, že za odpálení „čvaňháka“ na ulici se dotyčný dostane až do vazební věznice.

Vzato z druhé strany, nebýt turistů, na kterých je keňská ekonomika velmi závislá, nevznikalo by tolik pracovních míst. Takže pokud byste měli předem obavy z toho, že se tu nebudete cítit dobře jako separovaní „jogurti“, zapomeňte na ně. Přesně na nás jsou tu připraveni a jen díky nám mají šanci se jednou z nuzného života ve slumu dostat... Co se týká potenciální hrozby teroristických útoků, můžete se tu cítit podobně bezpečně či nebezpečně jako kdekoli v Evropě dnes. Bohužel zaručeně bezpečné místo na světě v současnosti prakticky nenajdete. Ale pojďme k hlavní náplni tohoto článku, tedy ke golfu v Keni.

ČESKÉ STOPY V KENI

Po vašich toulkách Keňou budete tu a tam narážet na české stopy. Nejčastějším jevem jsou velmi oblíbené a hustě rozeseté obchody značky Bata (na „ť“ v logu nejspíš jaksi nezbyly finance). Málokdo ví, že korálková mánie, které podlehla většina nejen masajských domorodců (z korálků si vyrábějí od náramků přes náhrdelníky a prosté šaty skoro vše, co je zdobí), má svého hlavního dodavatele v Jablonci nad Nisou (tedy ještě před pár lety pocházela produkce z cca 90 % odtud, pak se přidali do hry i čínští výrobci). Možná jste před několika lety zaznamenali mediálně propíraný přesun čtyř nosorožců širokohubých ze Zoo ve Dvoře Králové n. L. zpět do jejich domoviny, tedy Keni, kde se je chovatelé snaží rozmnožit a vrátit zpět do divočiny. Dodnes zde žijí a těší se pevnému zdraví. O Joy Adamsonové, autorce legendární, později zfilmované, knihy Příběh lvice Elsy, opavské rodačce, se určitě zmiňovat nemusíme. Ať ale budeme hledat sebevíc dalších spojitostí s naší malou zemí, jedinou jistotou, jak běžnému Keňanovi dnes popíšete, odkud jste, je vyslovit jméno Petra Čecha, t. č. gólmana Chelsea FC. To se chytí každý.

Golf se zebrou i opicí
Než si uděláme exkurzi na jednotlivá hřiště, pojďme si říct, jak se to s golfem v Keni má. Proč se vůbec tomuto sportu věnují tak daleko od britských ostrovů, které jsou kolébkou golfu? Je to jednoduché. Golf sem přivezli britští kolonizátoři. První hřiště, které v Keni vzniklo, je skoro stejně staré (konkrétně o rok mladší) jako naše Mariánské Lázně – otevření Royal Nairobi GC se datuje do roku 1906. Dnes mají v celé Keni přes 40 hřišť, což vzhledem k možnostem, jaké místní mají (registrovaných golfistů v Keňské federaci je něco přes 4000), není rozhodně málo. A hřiště to jsou velmi různorodá. Můžete si zahrát v nadmořské výšce kolem 2000 metrů, u moře, se zebrami na fairwayi, s opicemi jako s diváky, s čápy marabu. Hřiště soukromá i veřejná, mistrovská, kvalitnější i „chudší“. Tak jako všude jinde ve světě. A kvalitu mají bezpochyby na evropské úrovni. Cenově je to tu lehce pod evropským průměrem, ale nijak dramaticky (nejlevnější fee za 18 jamek vychází na cca 600 Kč, nejčastěji se pohybuje kolem 1300 Kč).

Kena15

Povolání: caddy
Důležitou, prakticky nevyhnutelnou, ale také velmi potřebnou (sociálně i herně), součástí golfu v Keni jsou kedíci. Při příjezdu na hřiště uvidíte většinou zástup domorodců – kedíků a „kedic“ – před klubovnou, kteří čekají na práci. Vědí, že se jim čekat vyplatí. Někdy odejdou s prázdnou, jindy mají to štěstí, že si po čtyřech hodinách práce na hřišti odnesou v přepočtu něco kolem 300 korun (1000 KES je nepsaná odměna pro caddy v celé zemi). To je pro ně hodně. Někdy se tak přihodí jednou, někdy dvakrát do týdne. Z hlediska hráče jsou caddies velkým přínosem. Alespoň ti kedíci, které měl možnost potkat autor těchto řádků, brali svou práci velmi zodpovědně.

Jejich HCP se odehrával většinou na jednociferných hodnotách, „nejhorší“ měl HCP 18. Znají perfektně každý metr čtvereční hřiště, sklon greenů, brzy odhadnou vaše schopnosti a podávají hole zcela podle vašeho gusta. Mají také nastavena velmi přísná pravidla chování. Jednou by caddy přišel pozdě, ještě ovíněný z večera, nezasypal připravenou zeminou řízek po ráně, nevypíchl pitch mark, jediná stížnost od klienta by na něj padla a má na minutu padáka. Mají svůj klub na každém hřišti, jednou za dva roky si volí předsedu, ten se zodpovídá za chování všech ostatních. Každé hřiště jich má zhruba 100 až 200. Výhodou pro ně jsou volné pondělky či úterky, kdy mají možnost si na hřišti také – většinou zdarma – zahrát. A ruku na srdce, hrát s nimi je návykové a velmi pohodlné. Pojďme se podívat na jednotlivá hřiště. Vybrali jsme jich pro vás šest.

Znáte Tátu mezi žirafami?

Chystáte-li se do Keni a zajímá-li vás život v této zemi z pohledu rodilého Čecha, který zde strávil rok s rodinou (na mateřské „dovolené“), určitě si před odjezdem přečtěte knihu Táta mezi žirafami od Filipa Hrubého. Svižně, vtipně a bez zbytečného patosu popisuje strasti a slasti života „expata“ v Nairobi neboli dlouhodobě uhnízděného mzungu, který Keňu sleduje nejen ze středoevropského, ale i z antropologického, nadhledu. Autor je absolventem kulturní antropologie (teorie kultury) na FFUK. Vydalo Nakladatelství Libri. www.libri.cz 

Windsor: když finance nejsou problém
Windsor Golf Hotel & Country Club se nachází deset minut z centra Nairobi, se započítanou dopravní zácpou půl hodiny. Jde o hřiště, resp. celý sportovně-hotelový komplex, v majetku jednoho z nejbohatších Keňanů a to je při hře vidět. Na financích se tu nešetřilo ani při budování hřiště – projektoval je irský architekt Tom Macauley, otvíralo se v roce 1992 – a nešetří tu ani při jeho údržbě. Fairwaye zelené, jako by tu pršelo obden, greeny co do rychlosti jeden jako druhý, velmi citlivě modelované, celé hřiště je do lehce zvlněné krajiny zasazeno zcela přirozeně, přechody mezi jednotlivými jamkami nejkratší možné, jaké si lze představit. Pozorují vás při nich jen všudypřítomné opice, které moc nechápou, kam se ženete. A že to není na kávové plantáže kolem 10. a 11. jamky. Jistě není náhodou, že tu mají cca 1500 členů; to je na místní poměry nadprůměr. Aniž máte pocit, že stoupáte často nahoru a dolů, dá vám ale Windsor zabrat. Jednak proto, že tu prakticky žádná fairway neleží v rovině, a pak také proto, že budete hrát v nadmořské výšce necelých 2000 metrů – což má sice tu výhodu, že míče v řidším vzduchu létají dál, ale zároveň budete možná občas pochybovat o své fyzičce. Je to výzva. V tom nejlepším slova smyslu.

Windsor Golf Hotel & Country Club 
Par 72, z pánských odpališť 6158 metrů 
Architekt: Tom Macauley, otevřeno v r. 1992
Green fee: 5000 KES (1345 Kč)
Bydlení: přímo na hřišti, v hotelovém komplexu koloniálního stylu
www.windsorgolfresort.com

Muthaiga: čekání na druhý dech
Rovněž nairobské hřiště Muthaiga Golf Club je jedno z nejstarších v zemi – původní podoba pochází z roku 1913. V roce 2004 prošel celý resort velkou přestavbou (pod taktovkou jihoafrického designéra Petera Matkoviche), čímž postoupil do kategorie hřišť mistrovských. Od té doby se tu už několikrát odehrálo The Kenya Open: European PGA Challenge Tour, na což je vedení klubu patřičně hrdé. Bohužel v době, kdy jsme se na hřiště měli možnost podívat (únor 2015), probíhala velká rekonstrukce klubovny, což jako by ubralo financí na údržbu travních ploch. Design hřiště skvostný, stav greenů spíše tristní – minimálně green signature hole, jamky č. 2, nádherného paru 3 přes vodu, by zasloužil alespoň vypichovat pitch marky (anebo by hráč jistě uvítal dočasné snížení ceny za fee). Věřme, že Muthaiga nabude pověsti „domova golfu“, jak se jí ještě před pár lety říkalo, zase brzy zpět.

Muthaiga Golf Club
Par 71, z pánských odpališť 6219 metrů
Architekt: Peter Matkovich (rekonstrukce v r. 2004), otevřeno v r. 1913
Green fee: 5000 KES (1345 Kč)
www.muthaigagolfclub.com  

Velká pětka není vše

Pokud se do Keni na dovolenou vydáte, jistě nevynecháte nějaké z legendárních safari. Největší oblibě vzhledem k možnosti zastihnout co nejvíce velkých guru mezi rovníkovými predátory se těší národní park Maasai Mara (www.maasaimara.com). Tam naprostá většina návštěvníků má to štěstí, že vidí celou „Velkou pětku“ pohromadě (slon, buvol, nosorožec, lev a levhart). Jsou však i jiné parky, ze kterých rozhodně nebudete odjíždět nespokojení. Jeden z nich je překvapivě jen kousek od centra Nairobi (Nairobi National Park: www.kws.org), kde uvidíte vzácné malé antilopy bongo, nosorožce, zebry, žirafy, primáty. A pokud byste se zvířatům chtěli přiblížit víc, tedy bez použití auta, rozhodně doporučuji návštěvu jezera Naivasha. Vydáte se loďkou na jezero, které zví zhruba třetinové rozlohy Prahy, budete potkávat skupinky hrochů, desítky druhů exotických ptáků, na ostrově, kde vám loďka zastaví, uvidíte jako pěší z pár metrů zebry, buvoly, antilopy a žirafy. Při žádném z těchto výletů neuděláte chybu.

Sigona: vizionářský design
Sigona Golf Club leží u severozápadní výpadovky z Nairobi. Navzdory tomu přítomnost dálnice prakticky nepocítíte. Tom Simpson musel být v třicátých letech vizionář, když zasazoval hřiště do kopcovité krajiny pod jednu z hlavních cest vedoucích z hlavního města, možná už tenkrát hlučnou. Jde o klasické parkové hřiště s krásně vzrostlými stromy, na kterém se střídají jamky „zahradního typu“ (s pestrobarevnými tropickými křovinami a rostlinami všech druhů) s těmi přísně technickými, mistrovskými. Dlouhé čtyřpary, o pětiparech nemluvě, zvlněné fairwaye, greeny jedna báseň, sem tam z odpaliště zahlédnete, jak po jamkovišti přebíhá antilopa. Krása střídá nádheru, v poměru technické náročnosti a estetického dojmu stojí Sigona na těch nejvyšších příčkách golfových zážitků v Keni. Navrch ještě cena green fee, která je bezmála poloviční než na dalších dvou nairobských hřištích, klubovna v koloniálním stylu, která velmi účinně stíní hluk z dálnice (a má výtečnou kuchyni)... Ten zážitek si rozhodně nenechte ujít!

Sigona Golf Club
Par 72, z pánských odpališť 6300 metrů
Architekt: Tom Simpson, otevřeno v r. 1938
Green fee: 2600 KES (700 Kč)
www.sigonagolf.com 

Kena09

Great Rift Valley: tady fandí zebry
Great Rift Valley Lodge & Golf Resort je velmi malebným golfově-rekreačně-konferenčním komplexem, co by kamenem dohodil a zbytek po prašné silnici dojel k jezeru Naivasha (asi hodinu a půl cesty na severovýchod z Nairobi). Leží na jedné z hran Velké příkopové propadliny (Great Rift Valley), což zaručuje vskutku krásné výhledy do nekonečně otevřené krajiny, v případě dobré viditelnosti až do Izraele (viz rámeček Velká příkopová propadlina). Hřiště samo je trochu poznamenáno o dost vyprahlejší krajinou, než je ta kolem Nairobi, takže se připravte na tvrdší fairwaye i greeny, na kterých prakticky nedocílíte pitch marku. Méně stínu a otevřenější krajina znamenají ovšem i více savanového života na hřišti. Na tříparu jamky číslo tři budete muset pravděpodobně chvíli počkat, než se zebry dostatečně napasou v okolí greenu, abyste je netrefili – a ony vás za to odmění doprovodem ještě po fairwayích dalších dvou jamek. Golf se zebrami je unikát, který údajně jinde v zemi nezažijete, a už proto stojí za to si tady zahrát. Čistě herně vzato nepatří sice mezi nejdokonalejší golfové resorty v Keni (jamky až na pár výjimek trochu splývají), otázkou spíš zůstává, zda měl architekt Thomas Fjastad v roce 1999, když hřiště budoval, zas tolik možností, jak s krajinou pracovat. Ať tak, či tak, dramaturgicky vygradované finále jamek č. 16 a 17 (mj. nejdelší pětipar v Keni – 598 metrů) a jamky č. 18 se mu opravdu povedlo.

Great Rift Valley Lodge & Golf Resort
Par 71, z pánských odpališť 5947 metrů
Architekt: Thomas Fjastad, otevřeno v r. 1999
Green fee: 4000 KES (1070 Kč)
Bydlení: „Lodge“ neboli dvoupatrové chatky o čtyřech apartmá s dostatkem soukromí, žádný nadnárodní komplex, ale velmi jednoduše zařízeně a v lokálním duchu. Vhodné i pro konference, výtečná kuchyně.
www.heritage-eastafrica.com/golf-resort/grvl  

Velká příkopová propadlina, odtud přišel člověk
Častěji anglicky Great Rift Valley, je geografický unikát, který je ke všemu stále v pohybu. Údolí probíhá v délce asi 6000 kilometrů ze severu Sýrie do Mosambiku, široké je od 30 do 100 km, hloubku má od několika set do tisíců metrů. Propadlina byla vytvořena vrásněním a separací afrického kontinentu a arabské tektonické desky, které začalo přibližně před 35 miliony let na severu a bude pokračovat oddělením východní Afriky od zbytku Afriky v oblasti východní části propadliny, které začalo asi před 15 miliony let. Prostor východoafrického příkopu je významný také pro antropology, neboť jej od miocénu obývali předkové moderních lidí. Na mnoha místech se díky vhodným přírodním podmínkám dochovaly kosterní pozůstatky těchto homininů, zástupců rodu Australopithecus i Homo. Zde se jistě hodí připomenout, že jedním z prvních zástupců lidské vývojové linie Australopithecus anamensis pocházel z území dnešní Keni a Etiopie, ostatky byly identifikovány na březích jezera Turkana.

Vipingo Ridge: marabu ve stínu baobabů
Do Vipinga Ridge se dostanete nejrychleji z Mombasy (a do té z Nairobi nejlépe letecky, slabá hodinka letu, s úžasným výhledem na Kilimandžáro). Jde o celkem mladý resort, letos v srpnu tam budou slavit šesté výročí. Komplex hotelových řadových domků (plus těch soukromých pro rezidenty), velké klubovny s restaurací a hřiště jsou pojaty více než velkoryse. Na cestu od vstupní brány k recepci budete potřebovat pět až deset minut – vozem. Zpět do vašeho apartmá z restaurace se povezete buginou, které tu korzují jen za účelem přepravy po areálu. Hřiště, práce bývalého PGA hráče z Irska, nyní renomovaného evropského designéra Davida Jonese, je jedno z nejkrásnějších, na jakých můžete v Keni hrát. Esteticky i herně. Je přehledné, mírně zvlněné, dává šanci průměrnému hráči (zejména díky profesionálním kedíkům, kteří o všech případných záludnostech předem informují), hráči s jednomístným handicapem mají dost šancí zaskórovat. Ale zadarmo tu není nic. Pokaženou náladu z nepovedené rány vám jistojistě zlepší výhledy na Indický oceán nebo alespoň soucitní čápi marabu, které sledování golfu evidentně baví.

Vipingo Ridge
Par 72, z pánských odpališť 6292 metrů
Architekt: David Jones, otevřeno v r. 2009
Green fee: 4500 KES (1200 Kč)
Bydlení: Máte v zásadě dvě možnosti: buď se tu usadit a pořídit jeden z domků, které se v bezprostřední blízkosti hřiště stále objevují (to pak dostanete doživotní členství zdarma), nebo se ubytovat jako hoteloví hosté v řadových vilách. V nejmodernějším evropském standardu zařízených, se vším servisem, pochopitelně.
www.vipingoridge.com  

Nyali: ve městě s opicemi
Nyali Golf & Country Club má ve svém znaku opici, což nejspíše platí už od roku 1958, kdy hřiště pod taktovkou Montyho Lowryho vzniklo. Kočkodanům se tu nevyhnete, ani oni vám. Nejsou tak drzí, jak bývají jinde na zeměkouli, vaše míče nechají na pokoji, na golf se chodí spíše dívat. Nyali je osmnáctijamkový resort uprostřed Mombasy, městské hřiště se všemi klady i zápory, jaké si dokážete vymyslet, ruch velkoměsta je tu všudypřítomný. Pokud byste velkoryse pominuli houštiny po stranách fairwayí, které jsou celkem slušnými lapači míčů (na to člověk, který prošel už více resortů v Keni, není moc zvyklý), tak nejde o hřiště nijak výjimečné či obtížné. Je přehledné, zahraje si na něm každý, vzrostlé exotické dřeviny vytvářejí dostatek stínu, takže i ve větším parnu se máte kam schovat. Greeny spíše plošší, nicméně dokonale udržované, atmosféra na hřišti velmi konzervativní – hned dvěma členům našeho flightu bylo důrazně doporučeno, aby si zastrčili trika do kalhot (což ve 30stupňovém vedru není úplně příjemné). Jistě neuděláte chybu, když si tu zahrajete, blízkost centra města je samozřejmě výhodou. Pokud byste ale na golf v Keni měli jen jediný den, raději vybírejte z resortů výjimečnějších.

Nyali Golf & Country Club
Par 71, z pánských odpališť 5953 metrů
Architekt: Monty Lowry, otevřeno v r. 1958
Green fee: 3000 KES (807 Kč)
www.nyaligolf.com  

Pole pole a hole s sebou!
Shrnutí? Keňa je krásnou, exotickou, pro turistu i relativně bezpečnou zemí, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Bylo by troufalé ji doporučovat jen jako destinaci golfovou, koneckonců strávit celou dovolenou na hřišti by byla i škoda. Ale vězte, že tato neproslavenější východoafrická republika má i velmi silný golfový potenciál. Pokud zde zůstalo něco dobrého po britských kolonizátorech, je to rozhodně golf. Takže až se sem budete chystat, přibalte i hole – British Airways vám je přepraví zdarma. A hlavně, připravte se na úplně jiný režim života. Stres hoďte za hlavu a říkejte si pole, pole.

Kena02.jpg Kena03.jpg Kena04.jpg Kena05.jpg Kena06.jpg Kena07.jpg Kena08.jpg Kena09.jpg Kena10.jpg Kena11.jpg Kena12.jpg Kena13.jpg Kena14.jpg Kena15.jpg Kena16.jpg  
Napsal a nafotil: Hynek Just

Sdílet

Partneři 

                             
logo premiersportszlonin   Golfový klub Líšnice    horehledy    slapy     ceska lipa    

logo golfgear     Golf Club Mstětice     Greensgate Golf & Leisure Resort.     logo happygolf     logo lobbytour     logo relmost

Cialis Pharmacy