Premium Golf - Virtuální tee time - Litva
Neděle, 24.06. 2018 
A+ R A-
Cialis Pharmacy

Virtuální tee time - Litva

LitvaSledovat vývoj a stav golfu v bývalých socialistických zemích je jedna z nejzábavnějších věcí, které znám. Jistě, Česká republika je zdaleka nejlepší, máme nejvíc hřišť a nejvíc hráčů, ale každému běžci v první linii sluší ohlédnout se občas, co se děje za jeho zády.

 

A protože minulý článek o Litvě vás zaujal, vracíme se tam trochu jinak a hlavně v on-line verzi na webu s možností přímých spojení na další – fotografie, videa, hotely či památky.

Ne že by rozmach golfu v bývalé východní Evropě výrazně zamíchal kartami golfu světového, že bychom nějak hnuli globálními golfovými statistikami, to opravdu nehrozí, ale země bývalého socialistického bloku hrají takovou příjemnou roli perspektivního golfového mladíka nebo ještě lépe jeho mladší, neokoukané golfové sestry, od kterých se dá očekávat jen to dobré, a je hezké se na to dívat.

Podle statistik European Golf Association má Litva šest hřišť a 568 registrovaných hráčů, z toho 108 žen a 93 juniorů. To znamená pro nás neuvěřitelných asi 95 hráčů na hřiště. My jsme nakonec objevili hřišť sedm.

Stačí zadat do vyhledávače „golf in Lithuania“ a máte k dispozici hned několik možností, jak se v nabídce všech sedmi hřišť a 661 doporučených hotelů zorientovat. Ale protože je dobré mít i v on-line světě průvodce, požádal jsem svou známou, ředitelku litevské cestovní kanceláře Premium Travel Service (www.travel-service.lt) z Vilniusu, o informace a doporučení. A sympatická Solveiga Savickaite nám je velmi ochotně poskytla a přidala nové obrázky a pomohla nám zkontaktovat tři manažery litevských hřišť.

Nejvyšší kvalita u moře
National Golf Resort Club (18 jamek, green fee 50 €) je nejkvalitnějším golfovým resortem Litvy a jedním ze dvou hřišť blízko mořského pobřeží. Designoval je evropsky vyhlášený David Krause a dnes hřiště manažersky řídí James Arnold, narozený v Londýně, s trvalým bydlištěm v Mnichově, a mimo jiné je také senior partnerem firmy Arnold & Partners International Golf Services… – takže odborník se vším všudy.

Jamesi, co je nejlepší na vašem hřišti? „Je skvěle designováno, v krásné přírodě, luxus a kvalita, užijí si je amatéři i profesionálové, green osmnáctky je osvětlený, ostrovní a ve tvaru Litvy. Hřiště se nachází mezi živým přímořským letoviskem Palanga – vyhlášeným bělostnými plážemi Baltu a rušným přístavem Klaipeda. V obou městech lze najít bezpočet zábavních podniků, barů a restaurací.“

Litva


Hurá do Vilniusu
Taky hrajete rádi u moře, že? Zcela zákonitě je zde významnou lokalitou okolí současného hlavního města Vilniusu, kde se nacházejí hned tři hřiště, vzdálená od sebe navzájem pár kilometrů. Musíme si přece jen uvědomit, že Litva je malá země, takže vše je vlastně velmi blízko – hřiště, města, hotely, památky.

The Capitals Golf Club (18 jamek, green fee 44/50 €) má přímo strategickou polohu, protože se nachází mezi současným a třemi bývalými hlavními městy země – Kernavė, Trakai, Kaunasem a Vilniusem, proto tedy v názvu Capitals. Designoval je Peter Chamberlain a zástupcem ředitele je Tomáš Pranevičius, který je současně viceprezidentem litevské PGA.

Tomáši, víte, kolik je v Čechách golfistů, a už jste nějaké viděl? „V České republice máte asi 50 000 hráčů, občas se u nás již objevili. Jeden Čech je pracovně ve Vilniusu a moc rád k nám chodí hrát se svými českými přáteli, kteří ho navštěvují.“

Čím se můžete pochlubit? „V roce 2008 americký časopis Golf Inc. označil Capitals za nejlepší nový mezinárodní projekt roku 2008 (s výjimkou USA). Náš projekt dokonce předstihl i takové „giganty“ jako resort Punta Espada v Dominikánské republice, navržený Jackem Nicklausem, anebo projekt Peta Dye v Mission Hills v Číně. V roce 2008 se u nás konal turnaj SAS Masters a už šestkrát se u nás uskutečnil Amateur Golf Championship. Můžeme se rovněž chlubit osobnostmi, které u nás hrají anebo jsou členy klubu. Třeba Virgilnijus Alekna (dvakrát olympijský vítěz, dvakrát mistr světa, jednou Evropy v hodu diskem), Šarūnas Jasikevičius (jeden z nejlepších evropských basketbalistů), Dainiu Zubrus (hráč NHL), Darius Kasparaitis (bývalý hráč NHL), Arvydas Sabonis (světová basketbalová legenda), Valdas Admakus (bývalý prezident Litvy), Artūra Karnišovas (v roce1996 zvolen nejlepším evropským basketbalistou). Ale hlavní je unikátnost místa. Před tisíci lety vytvaroval toto území sunoucí se ledovec; první záznamy z oblasti jsou již z třetího století a místní šlechtici tady později s oblibou lovili. Dnes je zde geomorfologická rezervace Pipiriškės.“

Online čarodějnice

Pokud nejste milovníky tajemství historie nebo úchvatné a čisté přírody, můžete využít blízkosti hlavních měst a bavit se jako v 21. století. Je však dobré vědět, že tu máte mimořádnou možnost vstoupit do světa mezi nebem a zemí, kde čas nehraje žádnou roli. Na kopci, kousek od hřiště, je totiž zřícenina hradu, ke které se váže mnoho pověstí; prý tam straší a říká se, že tam můžete být on-line a přímo komunikovat s čarodějnicemi a ďábly.

Co je pro hřiště typické, jsou vstřícně vytvořené ceny, nabídky, balíčky a jejich možné kombinace:
Třeba neomezený počet her za měsíc za 290 €, neomezený golf, ubytování a prohlídky Litvy – tři noci za 199 €, neomezený golf a pivo za 179 € na osobu. Skvělá večeře stojí tak od osmi do 15 €, pivo asi dvě eura. Určitě bych si vybral.

Litva


Agent 007 ve středu Evropy
Dalším zajímavým hřištěm u Vilniusu je European Center Golf Club (18 jamek, green fee 40 €). Na cestu z historického centra vám stačí 30 minut a najdete zde vše, co na hřišti evropského standardu očekáváte. Designoval je švédský Björn Eriksson, hrál zde také bývalý prezident Valdas Adamkus a v roce 2009 i Agent 007 Roger Moore.

Ředitelkou prodeje a marketingu je Irma Markeviciene: „Naše hřiště je zvláštní, protože se nachází přesně kolem geografického středu Evropy, jak jej v roce 1989 stanovil French National Institute of Geography. A potom na hřišti máme 188 jabloní, takže během sezony nabízíme hráčům náš vlastní fresh jablečný džus.“

Dalším velmi kvalitním resortem u Vilniusu je The V Golf Club (18 jamek, green fee 45 €). Designoval je Jon Hunt, nachází se 20 km od Vilniusu a je to jediné hřiště, kde neplatí, že v Litvě je všechno blízko. Na odpaliště jedničky je to totiž z parkoviště fakt daleko – dva kilometry podle reference klienta na webu. Naštěstí jsme tam měli loni zástupce naší redakce, takže můžeme uvést na pravou míru, že se jedná o pár set metrů a z recepce vás na jedničku odvezou buginou. Jinak ale ostatní reference jsou skvělé.

Za jelenem a vlkem na jih
V centrální a jižní části Litvy nejdeme Elnias Golf Club (devět jamek, green fee 15 €) a Vilkės Golfo Klubas (18 jamek, green fee 40 €).

Je příznačné, že se v názvech hřišť projevují naturální vlivy: Elnias je jelen, Vilkés je vlk a Amber je jantar. Je zřejmé i z fotek, jak velkou moc, sílu a vliv má litevská příroda.

Ona Litva a její obyvatelé jsou přece jen něčím jiní – prvořadě mají trochu jiné klima – v létě přes 20 oC, v zimě měli ve vnitrozemí rekord -34 oC, u moře dokonce -43 oC. Území Litvy bylo osídleno už v pravěku a z období kolem roku 50 př. n. l. jsou už dochované zprávy o vývozu jantaru do římského impéria. Obecná představa o novodobé historii je, že Litva vznikla tak nějak automaticky rozpadem SSSR, ale ona se osamostatnila už rok předtím. V roce 2009 vznikla unikátní tradice: Každý rok 6. července ve 21.00 h začnou Litevci, ať jsou kdekoli na světě, zpívat státní hymnu. A podle videí sdílených na síti to opravdu dělají a baví je to. Litevců jsou tři miliony, tak to může být docela slušný sbor. A protože je v Litvě výrazně víc žen než mužů, alt a soprán tu asi zřejmě mají přesilu.

Text i hudbu litevské hymny napsal v roce 1898 Vincas Kudirka, když Litva ještě byla součástí Ruska, a v textu se vyskytují slova jako ctnost, světlo, pravda, děti, síla, hrdina, vlast, práce…

Web ministerstva zahraničí pro cestovatele žádná výraznější doporučení či varování neuvádí, vše je evropsky standardní. Při obchodním i společenském styku se lidé oslovují křestními jmény, protože si litevská příjmení cizinci těžko pamatují. Do Vilniusu létá z Prahy přímý spoj anebo lze letět s přestupem přes Varšavu. Letenka stojí kolem 5000 Kč. V létě tam musí být neskutečně krásně...

Litva02.jpg Litva03.jpg Litva04.jpg Litva05.jpg Litva06.jpg Litva07.jpg Litva08.jpg Litva09.jpg Litva10.jpg Litva11.jpg
Napsal: Leoš Kopecký, Foto: archiv hřišť

Sdílet

Partneři 

                             
logo premiersportszlonin   Golfový klub Líšnice    horehledy    slapy     ceska lipa    

logo golfgear     Golf Club Mstětice     Greensgate Golf & Leisure Resort.     logo happygolf     logo lobbytour     logo relmost

Cialis Pharmacy