Premium Golf - Virtuální tee time - Island
Neděle, 24.06. 2018 
A+ R A-
Cialis Pharmacy

Virtuální tee time - Island

IslandZní to absolutně absurdně, neuvěřitelně a bláznivě, ale není to sen a není to ani příběh z golfového ráje, je to Island! Země, která má asi 325 000 obyvatel, nabízí domorodcům a případným návštěvníkům 72 hřišť.

 


Abychom u nás dodrželi stejný poměr hřišť na obyvatele, museli bychom mít neuvěřitelných 2200 hřišť. Island je opravdu zvláštní země.

Země, kde před nedávnem vybuchla sopka a zastavila leteckou dopravu půlky světa, země, která zkrachovala a znárodnila banky, země gejzírů, fjordů, hor, tuhé i tekuté lávy, čisté a rozervané přírody, polární záře, ryb, velryb, sýrů a golfových hřišť. Země, kde se nezamykají dveře domů a všichni jsou vždy vítáni. Budete vítáni i vy.

Nesnadný lov
On-line poznávání Islandu jsme začali poněkud česky přihlouple. Dal jsem totiž do vyhledávače „golf Island“, a co mi vypadlo? Pochopitelně golfová hřiště na ostrovech (islandech) na celém světě – a že jich tedy je... Takže jsem provedl malou změnu a zadal: golf – Iceland. Vypadalo to na snadný a úspěšný lov, odkazů na stránky se ukázalo docela dost, připravil jsem tedy několik otázek a poslal na první cestovní kancelář na Islandu v seznamu. A pro jistotu jsem vybral ještě dvě další a poslal e-mail se zdvořilou prosbou o fotky a informace i tam. Ale kupodivu nepřišla žádná odpověď ani po urgenci. Tak jsem poslal e-maily znovu a na další cestovky a ozval se mi jen Hördur Hilmarsson, managing director cestovní kanceláře Ittravel z Reykjavíku (www.ittravel.is) a napsal mi, že napíše za týden, ale už nikdy nenapsal.

Tak jsem zapátral dál a obrátil se přímo na hřiště přes web golfové asociace Islandu – asi šest jsem jich oslovil a taky nic. Žádná odpověď, vůbec žádná reakce. Potom jsem napsal několika turistickým průvodcům, kterých jsou na Islandu přehršle. Zase nic. Už jsem si začínal myslet, že tenhle článek snad nenapíšu, protože Island prostě přes e-mail nekomunikuje. Pochopitelně by to byla škoda a má chuť zjistit něco o té zatraceně krásné zemi, ze které si se mnou nechtějí psát, se ještě zvýšila. A potom mi došlo, že jsem na e-mailování do severské země zvolil asi špatnou roční dobu, protože jsem měl psát v zimě, v období dlouhých polárních nocí, kdy určitě všichni sedí u počítače. Teď, když je na Islandu světlo 24 hodin denně, jsou všichni asi kde? No určitě na golfu!

Noční turnaj The Artic Open se hraje na hřišti Akureyri GC a začne 25. června.
Je to asi jediný skutečně známý mezinárodní amatérský turnaj, který se hraje přes noc a bez osvětlení. První tee time je totiž v šestnáct hodin, hraje se 36 jamek, dva dny (noci), start postupný, systém stableford, kategorie: muži, ženy, senioři (55+), max. HCP muži 24, ženy 28. Letos je program takový, že se hraje 25. a 26. června a 27. je slavnostní večeře s udílením cen. Vstupní poplatek, který zahrnuje vše od zahajovací party až po závěrečnou, je 385 USD na osobu. Bohužel žádná česká cestovka zájezd na tento turnaj ještě nenabízí, ale je možno se přihlásit přímo na stránkách turnaje nebo přes cestovní kanceláře v USA, Švédsku, Japonsku, Německu, U.K., Švýcarsku a Rakousku. Takže je jasné, jaké národnosti jsou hráči tohohle turnaje. A pochopitelně je třeba počítat také s Islanďany. www.arcticopen.is

Různé zdroje, různé údaje
Má skutečně Island tolik hřišť – a jaká jsou? Asi se to tam mění rychleji, než jsme zvyklí, protože si jinak neumím vysvětlit, že různé oficiální zdroje uvádějí různé oficiální údaje. Proto jsem si musel vybrat a rozhodnout se: Na Islandu je 72 hřišť a hotovo. To je počet, který udávají webové stránky Visit Iceland. Golfová islandská asociace si myslí, že na Islandu je hřišť 65 a jedna z největších cestovních kanceláří, Nordic Adventure Travel, zase uvádí, že jich je asi 85. Důležité je, že třetina z nich je 18jamkových, zbytek jsou devítky, a že v oblasti Reykjavíku je 10 hřišť, z nichž je polovina 18jamkových. Hlavní sezona je od května do září, podle místa a počasí, a jen na některých hřištích je vyžadován HCP max. 36. Naprostá většina hřišť je veřejných. 10 % Islanďanů hraje pravidelně, a když vyjde počasí, je to i víc. Green fee na 18 jamek v oblasti Reykjavíku, kde je to dražší, je 800 – 1800 Kč a na venkově 500–1000 Kč. Tedy srovnatelné ceny s námi.

 Island

Nikdo nic neřeší
Z reykjavícké kanceláře Visit Iceland mi nakonec přece jen poslali fotografie a navíc se mi podařilo setkat se se svým dávným známým, který v podstatě díky Islandu začal hrát. Josef Čupr je z Prahy, skvělý kuchař, trochu světoběžník a golfista srdcař. Na Island se dostal díky Metrostavu, pro který tam vařil.

Obvyklá otázka: Jak jsi začal hrát?
Na Nové Americe jsem kdysi pomáhal otvírat driving a tam jsem měl hole poprvé v ruce. Ale hrát jsem začal na Islandu, kde jsem to na hřiště měl 300 metrů.

A na Islandu se dá hrát jen tak, nebo…?
Tam v podstatě něco jako zelená karta není potřeba. Prostě hraješ. Členství v klubu u toho „mého“ devítijamkového hřiště mě na rok přišlo na asi 3500 Kč, dali mi do ruky skóre-kartu a řekli mi, abych třikrát obešel hřiště. Potom to spočítali, dali mi HCP 36 a bylo. Ale tam může hrát každý, žádný HCP není třeba, když ho nechceš.

A za ty 3500 Kč na rok jsi mohl hrát bez omezení?
Jasně. Pokud nebyl sníh, mráz nebo tma. Hlavní rozdíl mezi golfem tam a u nás je v té pohodě, v tom, jak se k sobě lidi chovají. Pokud se nehraje turnaj, tak na hřišti vládne absolutní pohoda, nikdo nic neřeší. Někdo si dá šest jamek, jiný tři, někdo si trénuje jednu jamku 10x po sobě, kamarádi jdou ve flightu třeba v sedmi a za chvíli zase jen ve třech. A k tomu si vem, že od konce května do července je tam 24 hodin denně vidět, takže není nic zvláštního, že hřiště je třeba v jednu v noci plné.

Co etiketa, oblečení?
Dodržuje se, žádné modré džínsy, samozřejmě s oblečením je to na Islandu trochu jinak, ono dodržovat módní trendy v takovém klimatu je dost těžké. Během jedné rundy můžeš i v červnu potkat sněhovou přeháňku, pak zaprší, slunce vysvitne a foukne. Nebo přijde mrak do údolí a najednou nevidíš ale vůbec nic. No a tak pět minut počkáš.

Co pravidla?
Ta znají dobře a dodržují i na veřejném hřišti.

Vztekají se islandští golfisté?
Málo, viděl jsem tam házet hole, ale není to jako u nás, na krev. Taky jsou soutěživí, pořádají turnaje, dávají poháry, ale hlavně to mají jako zábavu.

Co lakýrka, luxusní auta na parkovišti, jsou vidět?
No, tam se jezdí hlavně na čtyřkolkách. Samozřejmě nejen na nich, v každé rodině mají dvě auta a jedno je vždycky off-road.

Hrál jsi tam v zimě?
Ne, na sněhu se nehraje, aspoň jsem to nezažil. Na severu jsou většinou hřiště zavřená, ale jsou oblasti s mikroklimatem, kde se někdy dá hrát od února do listopadu. Ale na zmrzlé greeny se třeba nehraje vůbec, protože přece jen tam tráva neroste tak rychle jako u nás, a tak si jí váží.

Co alkohol? Pijí golfisti?
Prodává se ve vybraných obchodech s licencí a je drahý, taková poloprohibice a golfisti moc nepijou, protože všichni tam jezdí autem.

Jací jsou Islanďané?
Hodně zcestovalí, zvídaví, často studují v zahraničí, znají poměrně dobře Čechy, jsou rádi, když na Island přijede někdo nový, a jsou přátelští. Jak se s nimi seznámíš, jsi vítán v podstatě kdykoli. Jsou otevření a poctiví. Třeba klubovna na hřišti se nezamyká, k dispozici jsou káva, čaj, občerstvení, zapíšeš, zaplatíš a jdeš hrát.

Keilir Golf Course, links po islandsku
Jedno z nejznámějších hřišť, které vám ukáže skutečnou tvář islandského golfu, je Keilir Golf Course. (www.keilir.is

Je to 18jamkové hřiště asi 10 km od centra Reykjavíku a kombinuje charakter linksového hřiště s výhledem na moře s hrou na jamkách zasazených a vytvořených uprostřed moře vychladlé lávy. Green fee je asi 1700 Kč, což je na místní poměry hodně, ale za tu výjimečnost to zase není tolik. Na webu mají video jamku po jamce a už to je zážitek. Třeba „pětka“, ta je doslova pekelná.

Bag netřeba desinfikovat
Pokud byste chtěli nahlédnout do minulosti Islandu, v Reykjavíku najdete snadno SAGA MUSEUM (www.sagamuseum.is), a pokud byste zatoužili po informacích v češtině, je tu web www.island-info.cz, kde najdete skoro všechno. A vyrazíte-li na Island doopravdy, doporučujeme web s informacemi Ministerstva zahraničních věcí (www.mzv.cz), protože pár zvláštností přece jen ta cesta obsahuje. 

Kromě například přísných omezení dovozu alkoholu a nulové tolerance k jakýmkoli drogám (tresty velmi vysoké), je třeba mít rybářské náčiní a vybavení buď nové, nebo je nechat na hranicích dezinfikovat. Ale vy asi pojedete na golf a tam žádná omezení nejsou, a jestli pojedete jen virtuálně, můžete za jízdy i pít. Šťastnou cestu – gleðilegt ferð!

Island02.jpg Island03.jpg Island04.jpg Island05.jpg Island06.jpg Island07.jpg Island08.jpg Island09.jpg Island10.jpg Island11.jpg Island12.jpg Island13.jpg Island14.jpg Island15.jpg Island16.jpg

Napsal: Leoš Kopecký, Foto: Ragnar Th. Sigurdsson

Sdílet

Partneři 

                             
logo premiersportszlonin   Golfový klub Líšnice    horehledy    slapy     ceska lipa    

logo golfgear     Golf Club Mstětice     Greensgate Golf & Leisure Resort.     logo happygolf     logo lobbytour     logo relmost

Cialis Pharmacy