Premium Golf - V Brazílii se na golf lítá
Neděle, 24.06. 2018 
A+ R A-
Cialis Pharmacy

V Brazílii se na golf lítá

BrazilieUž asi 10 let se znám s jedním bezvadným chlapíkem ze Sao Paula. Nejmenuje se moc portugalsky, ale úplně čistě německy Klaus Kaiser, je původně z Rakouska, 20 let žil ve Švýcarsku...

 

 

V Brazílii je od roku 2002 a v Sao Paulu mají s manželkou jednu z nejznámějších brazilských cestovek. A protože nám Evropanům rozumí a má brazilské znalosti a zkušenosti, je naprosto ideálním průvodcem.

„Přestaň psát a přijeď!“ byla Klausova první reakce na můj e-mail. Ale znáte to, není čas a ta dálka …a navíc si myslím, že teď mají Brazilci dost práce s přípravou olympiády, a tak jsem si řekl, že je nebudu rušit a dopřeju si návštěvu jen on-line a reálně až někdy jindy. Spojení navázáno bez problémů, většina webů je v portugalštině a angličtině, jen se některé z nich „natahují“ pomaleji. Úplně nejjednodušší je zadat na YouTube Golf in Brazil a jste za pár kliků a na pár minut za oceánem. Oficiální video Bureau Brasileiro de Turismo de Golfe je dobře střižené, krása země nesmírná.

Sao Paulo, něco jako ČR
V Brazílii je asi 100 hřišť jako u nás, nicméně je to země skutečně velká a není výjimkou, že na vedlejší hřiště je to třeba 500 km. Ale v té obrovské rozloze jsou dvě golfově významné lokality, kde jsou hřiště více koncentrována – 40 jich je v nejbohatší části země u Sao Paula, ve kterém žije tolik lidí jako v celé ČR a přes 10 hřišť je kolem Rio de Janeira. Celkový počet hráčů je asi jen 15 000 a Brazilská golfová federace (Confederação Brasileira de Golfe – CBG) se snaží golf propagovat, jak to jde. Dokonce asi 50 minut jízdy od Ria bylo už v roce 2005 otevřeno veřejné hřiště hrazené sponzory a určené juniorům ve věku 7–17 let. Green fee je pro žáky téhle golfové školy zdarma.

Nejstarším hřištěm je Sao Paulo Golf Club, které na konci 19. století založili britští a skotští inženýři stavějící železnici, a jak Sao Paulo rostlo, hřiště obklíčilo a stalo se z něj hřiště ryze městské.

Pravidla golfu jsou v Brazílii stejná jako jinde, HCP se často ani nevyžaduje, ale je dobré se na daném hřišti zeptat. Co je pro hřiště charakteristické, je důsledně uváděný rating – americký USGA.

Je za co utrácet
Ona vůbec Brazílie tak nějak má v lecčems za vzor USA. Hvězdy na vlajce sice představují opravdové hvězdy na brazilské obloze, ale roku 1891 byla po vzoru USA přijata ústava a byly vyhlášeny Spojené státy brazilské a americký dolar je v podstatě jediná jistě směnitelná měna a dá se jím většinou platit i v obchodech. Jinak se platí brazilským realem – našich 7 Kč, ale teď byste ho vyměnili u nás jen v jediné bance – v ČNB. Nicméně pohodlně a skoro všude se dá platit kreditkou. A přestože to není drahá země, peníze se hodí, je za co platit a je co vidět a čím se bavit.

Třeba kousek od Sao Paula je obrovský zábavní park, který nabízí nepřeberné množství více či méně (většinou více) adrenalinových atrakcí a celodenní vstupné vyjde na pár stovek. Za hodinku jízdy ze Sao Paula se dá dojet do přístavního Santosu s neuvěřitelným množstvím lodí, velkým mořským akváriem, botanickou zahradou s orchidejemi, historickou tramvají. Za místní klub kdysi hrával sám král kopané Pelé.

Brazilie

A pochopitelně karneval. Ať už budete v Sao Paulu, anebo v Riu, bude to stát za to. Někteří z těch, kdo si karneval užili, říkají, že bylo zbytečné platit si hotel, protože v něm vůbec nespali – tři dny prožili na ulici. Vrchol karnevalu roku 2016 bude v neděli 7. února, ale už v pátek a v sobotu proběhnou soutěže mezi jednotlivými školami samby a to musí být zážitek. Slavit se pak bude až do Popeleční středy. Brazilci mají oficiálně na karneval volno – dva a půl dne! A když se k tomu připočte víkend, je to určitě docela fajn, to už se dá zažít něco nezapomenutelného.

Za národní nápoj je považováno pivo – ležák – káva a světoznámý brazilský alkohol Cachaça (čti kašasa) – průzračný alkohol vyrobený z cukrové třtiny. Cachaça v kombinaci s drcenou limetkou, cukrem a ledem je populárním nápojem s názvem caipirinha. Mezi oblíbené nealkoholické nápoje patří guarana, lahodný šumivý nápoj vyrobený z amazonských bobulí.

Rezervaci nepotřebujete
Všechna hřiště v Brazílii najdete nejsnáze na www.worldgolf.com, ale abychom dokázali vybrat jedno výjimečné z té stovky, museli jsme se zeptat průvodce. „Moje nejoblíbenější hřiště v Brazílii je Terravista Golf Course,“ říká Klaus Kaiser. „Hřiště je vždycky v dokonalém stavu a s bezkonkurenčním servisem. Prvních devět jamek má charakter vnitrozemí se všemi typickými vlastnostmi – teplo, vlhkost, původní rostlinstvo i zvířata – a druhých devět jamek se může chlubit nádhernými výhledy na oceán. Naprosto unikátní na hraní golfu v Brazílii je to, že všechna hřiště jsou většinu roku téměř prázdná, nepotřebujete tedy žádný tee time a můžete hrát rychle anebo pomalu, jak se vám bude chtít. Hlavně v pracovní dny. Ale málo hrajících lidí neznamená, že hřiště nejsou v dobrém stavu. Naopak, jsou mimořádně kvalitní, protože hráči jsou velmi kritičtí. Speciálně to platí o Terravistě – ta je luxusní a v podstatě pořád prázdná, jen vás může zaskočit, když náhle přiletí – obvykle svým letadlem – některý z členů klubu na pár dnů do svého domu.“
„Jaké jsou ceny? Když si hráč přiletí letadlem, tak to asi bude dost drahé, ne?“ ptám se. 
„Green fee není v Brazílii obecně moc drahé, ale občas je problém se na některé hřiště vůbec dostat. Musíte znát prostředí, někoho z klubu anebo se obrátit na nás – na Team Tour Incentivo – a my to zajistíme kdekoli v Brazílii – máme ve všech regionech dvojjazyčné průvodce, většinou Evropany.“ www.teamtoursbrasil.com

O Terra Vistě Golf Course
Michael Rumpf-Gail, prezident a partner v jedné významné společnosti, se v roce 1997 rozhodl tohle hřiště postavit jako resort světové třídy, a to až tak výrazně, že měl nezaměnitelně odlišit jeho firmu od konkurence. Podařilo se mu to za sedm let. Designérem byl Dan Blankenship – Gold Tee Golf International, který je podepsán pod řadou vynikajících hřišť po celém světě a Terra Vistu otevřel 27. května 2004. Zajímavé je, že v průběhu prací byla odkryta významná archeologická naleziště s pozůstatky civilizací Aratu a Tupiguarani.

Práce na hřišti byla pečlivě sledována, aby nedošlo ke zbytečnému zásahu do krajiny a vegetace. Hřiště má dokonalý systém pro efektivní zacházení s vodou – drenáže i závlahy jsou součástí jednoho z nejmodernějších systémů hospodaření s vodou v zemi. K tomu patří meteorologická stanice a systém senzorů rozmístěných po celém hřišti, které do počítače posílají informace o teplotě, větru, srážkách i absorpci vody. Pod hřištěm je skoro 100 km kabelů a různého potrubí.

Brazilie

To jsou technologie, péče a kvalita nevídané, a tak je to na Terra Vistě se vším. Od driving range až po restauraci. 700 m2 cvičného greenu, který má důsledně stejnou kvalitu trávy jako greeny na hřišti, mluví za vše. A k tomu si představte letiště s přistávací dráhou 1500 m a heliport s veškerým letištním servisem. To je sen!

Jenže letadlo je zde nutné, protože z Ria je to sem skoro rovných 1000 km. Ono když se člověk podívá na mapu Brazílie, tak se mu z těch vzdáleností zatočí hlava. Ale když už sedíte v letadle anebo dokonce jste na hřišti, je všechno vyřešeno a nejbližší hotel je vzdálen jen 900 m. A ceny, jak říkal Klaus, nejsou nijak závratné, spíše naopak. Green fee je za 2100 Kč, a pokud přiletíte letadlem, máte slevu a zaplatíte jen 1500 Kč! Buggy je za 700 Kč a půjčení holí také.

Takže budete-li mít chuť na Terra Vistu, doporučujeme. Historie i kvalita světové, unikátní Terra Vista je totiž v regionu známém jako Discovery Coast místo, které objevili už první portugalští osadníci, když tady přistáli před 500 lety.

Pozor na bezpečí
Ale už víme z minulých destinací, že čím větší plus, tím také větší minus. A tady to minus je bezpečnost. Hlavně jde o města – speciálně Rio a varování webu MZV je tentokrát rozsáhlé a nekompromisní. Jen vyberu pár vět, ostatní už si najdete sami na www.mzv.cz.

Nelze doporučit pro jakékoli lékařské ošetření státní zdravotnická zařízení (soukromé kliniky jsou dobré, žádný strach).

…v případě, že dojde k přepadení, útočníkům vydejte všechno, o co vás požádají (zájem mají především o peníze, šperky, kamery, fotoaparáty a mobilní telefony). Nepanikařte a ani se nesnažte bránit – pokusy o sebeobranu zpravidla končí tragicky pro přepadeného turistu. Nikdy nepodceňujte nízký věk útočníka. Nesnažte se utéct, jelikož pachatelů může být více. Vyvarujte se prudkých pohybů a pokud možno i přímého pohledu do tváře útočníka.

Jenže to právě na cestování přitahuje: dobrodružství, potřeba vědět, umět se přizpůsobit a na vlastní kůži poznat. Šťastnou cestu a šťastný návrat.

Brazilie02.jpg Brazilie03.jpg Brazilie04.jpg Brazilie05.jpg Brazilie06.jpg Brazilie07.jpg Brazilie08.jpg Brazilie09.jpg Brazilie10.jpg Brazilie11.jpg

napsal Leoš Kopecký, foto archiv

Sdílet

Partneři 

                             
logo premiersportszlonin   Golfový klub Líšnice    horehledy    slapy     ceska lipa    

logo golfgear     Golf Club Mstětice     Greensgate Golf & Leisure Resort.     logo happygolf     logo lobbytour     logo relmost

Cialis Pharmacy